W przypadku, gdy śmierć bliskiej nam osoby nastąpiła w domu należy niezwłocznie zadzwonić pod 112 bądź wezwać lekarza rodzinnego w celu stwierdzenia zgonu i wystawienia karty zgonu. Może się jednak zdarzyć, że lekarz rodzinny jest nieosiągalny lub z jakichś przyczyn nie będzie mógł przyjechać w przeciągu kilku najbliższych godzin. W takiej sytuacji konieczne może okazać się wezwanie pogotowia ratunkowego. Po otrzymaniu karty zgonu kolejnym krokiem jest zawiadomienie wybranego przez siebie zakładu pogrzebowego, który zabierze Ciało do własnej chłodni zakładowej.
Zgon w domu – co dalej?
Karta zgonu jest niezbędna do otrzymania aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego odpowiedniego dla miejsca zgonu osoby Zmarłej. Po otrzymaniu wszystkich niezbędnych dokumentów udajemy się do biura zakładu pogrzebowego, w celu ustalenia krok po kroku dalszej organizacji pogrzebu. Pracownik biura pogrzebowego zaopiekuje się Rodziną podczas omawiania całej uroczystości pogrzebowej.
Jeśli śmierć nastąpiła w domu – 3 ważne kroki
Podsumujmy – jeśli zgon bliskiej osoby nastąpił w domu, należy w pierwszej kolejności postarać się opanować emocje, a następnie przejść przez 3 podstawowe kroki, które przewiduje polskie prawo:
- Powiadom lekarza rodzinnego lub pogotowie – w zależności od dostępności.
- Lekarz lub pogotowie wypiszą kartę zgonu.
- Skontaktuj się z zakładem pogrzebowym, w celu transportu Ciała do chłodni.
- Pozostań w kontakcie z zakładem pogrzebowym, celem ustalenia dalszych kroków i pochówku.